ATİNA GEZİ REHBERİ

Kategoriler:
Share

Yunanistan Seyahati – Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan, Adalar Yunanistanı ve Kara Yunanistanı olarak iki bölümde düşünülür hep. Ne Kara Yunanistanı ne da Adalar Yunanistanı bir seyahate sığar. Atina yakınındaki adalar, İyonya Adaları, Kiklad Adaları, 12 Adalar, Grit kim bilir kaç seferde gezilebilir. Kara Yunanistanı Batı Trakya, Makadonya, Epir, Teselya, Mora gibi bölgelere ayrılarak gezilebilir. Atina ise gezdikçe, keşfettikçe zamana ihtiyaç duyulan büyük bir şehir. Bu nedenle komşumuz ve kültür paydaşımız Yunanistan her zaman “atlanıp gidilecek” bir yer olarak zihnimizde durur. Bu nedenle herkes kendi Yunanistan gezi rehberini oluşturmalı ve öncelik sırası yapmalıdır. Tabii, tatil döneminde sadece dinlenmek için Tasos adasındaki, Halkidiki yarım adalarındaki plajları tercih edilmesi de yaygın bir tatil modelidir.

Atina Seyahati – Atina Rehberi

Atina; eski İon, Helen, Helenistik kültürünün temsilcisi olarak bize yemeğinden müziğine kadar tarihin derinliklerinden gelen bir damak zevki sunar, armonisiyle kulaklarımızı zenginleştirir. Balık başka türlü pişirilir, kalamar dolma farklı yapılır; saganakisi, suvlakisi insana parmaklarını yedirir. Anadolu’dan aldığı renkler de, baklavasta, revanide, karpuzide yogurtta olduğu gibi müşterek 5.000 kelimede gösterir kendini. Bir Yunanlı sırası geldiğinde “sira mu” (benim sıram) der, mendile mandilo der. Anadolu’da da neredeyse tüm balık isimleri Rumcadır. Evet Rum Romalı demektir ama, bugünün Yunanistan’ı, Doğu Roma İmparatorluğu’nun da temsilcisi olma iddiasındadır. Bir anlamda kültürel düzeyle doğrudur da bu. Yunanlıların ve Türklerin müziklerini de ayırmak kolay değildir. Bin yıla yakın çatışmalar-uzlaşmalar sürecinde oluşan, bir ucu kadim İran’a diğer ucu Anadolu uygarlıklarına dayanan kültür kaynaşması kendi ögelerine nasıl bölünebilir ki? Bir şarkı dinlersiniz “Aaa! Bizden almışlar,” dersiniz; bizim onlardan aldığımız çıkar ortaya. Ya da tersi… İki halkın geçmişlerinde yaşadıkları topraklardan koparılmalarının acısı, kendini buzukide dile gelen Rembetiko ezgileriyle canlanır.

Akropolis’ten Lykanitos Tepesi

Atina Gezisi

Eski dönemden kalan bir Atina müze-evine girersiniz; bu bir Safranbolu, Göynük, Birgi evi diyerek şaşırırsınız. Monastiraki’de bir müze-cami çıkar karşınıza aniden. Bir sokakta Karamanli isimli bir lokanta çarpar gözünüze. Bu Hıristiyan Türklerin ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldıklarını artık Yunan kültürüne dahil olduğunu biraz hüzünle hissedersiniz. Pire’yi gezerken “Paşa Limani” tabelasının önünden geçersiniz. Ya da Paşa Limani kelimesini bir şarkı içinde duyarsınız. Plaka’da bir tavernaya gidersiniz, “abdaliko”, “çiftetelli”, “kasabiko”, “horon”, “zeybetiko” isimlerini duyduğunuzda heyecanlanırsınız. Bir erkeğin ne kadar güzel oynayabileceğini görür de hayran kalırsınız. Dansın, müziğin, yemeğin nasıl iç içe geçtiğini, “parea” (dostlar) kültürünün, dışarıda tavernalarda dostlarla buluşmanın, yemek yemenin, müzik dinlemenin, dansın Yunan yaşama biçiminin kendisi olduğunu hisseder de gıpta edersiniz… İşte böyle, dünyada eşi benzeri olmayan nadide bir şehri hakkını vererek gezmek gerekir.

Roma Agorasından Akropolis’e bakış.

Daha Akropolis’e çıkarken zaten fark edersiniz kadim bir şehrin gezildiğini. Tam yoruldum artık derken karşınıza ilgi bekleyen başka bir mekan çıkıyor. Dinlenmeliyim artık dediğinizde etrafa yayılmış tavernaların her an aklınızı çelecek güzellikte yemekleriyle size baktığını fark edersiniz. Eğer yaz döneminde gittiyseniz, turistlerin arasından kendinize yol açmak zorunda kalıyorsunuz.

Bazı şehirler vardır bir kere gezmekle yetinilmez. Daha ayrılırken söz verirsiniz yeniden gelmeye. Atina o şehirlerden biridir.

ATİNA ŞEHİR REHBERİ

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina’da gezilecek yer seçimi, herkesin kültür birikimine, tatil anlayışına, şehre kaçıncı kez gelişine bağlı olarak değişim gösterir.

Atina Yerler

Ama Atina’ya hangi amaçla gelinirse gelinsin, herhalde Akropolis, Plaka, Monastraki gibi yerler gezi listesi baş sırasında yer alır.

Atina Tarihi Yerleri

Akropolis Yamacı

Dionisos Tiyatrosu ve Atina’nın Dönüşümü
Herodes Atticus Tiyatrosu: Bir Aşkın Simgesi
Eumenes Stoası

ATİNA AKROPOLİSİ 

Beulé Kapısı
Propylaia
Şehre Adını Veren Tanrıça: Athena
Athena Promachos Heykeli
Parthenon
Athena Nike Tapınağı
Erechtheion

AKROPOLİS MÜZESİ VE YAKIN ÇEVRESİ

Akropolis Müzesi
Anafiotika
Kallimarmaro Stadyumu
Pnyks Tepesi Ve Atina’nın Klasik Çağı
Areopagus (Yüksek Mahkeme)

MONASTİRAKİ

Tzistaraki (Cistaraki) Cami
Kendiriki Agora
Karnikarea Kilisesi
Psiri
Hadrianus Kütüphanesi
Roma Agorası (Forum)
Rüzgar Kulesi
Fethiye Cami
Zeus Olympieion Tapınağı ve Hadrianus Kemeri
Melina Mercouri Anıtı

Plaka-Osmanlı Evi

Plaka

Dolup Taşan Tavernalar
Osmanlı Evi
Lysikratous Meydanı ve Lord Byron 

ESKİ ATİNA

Eski Agora

Attalos Stoası

Attalos Stoası ve Herodotos

Agora Müzesi
Panathenaia Şenlikleri ve Yürüyüş Yolu
Hefaisteion ya da Theseion 

KERAMİKOS

Antik Keramikos Mezarlığı

Kollytoslu Dionisos Mezarı

Thorikos’un Mezarı

İki kız kardeş, Dimitria ve Pamphili’nin Mezarı

Keramikos Müzesi

Yahudi Soy Kırımı Anıtı

SYNTAGMA MEYDANI

Sytagma Meydanı, Parlamento Binası

KUZEY ATİNA, MÜZELER ve LYKEİON

Kollonaki

Benaki Müzesi

Bizans Müzesi

Aristoteles’in Felsefe Okulu: Lykeion (Lise)

Lykanitos Tepesi

Atina Arkeoloji Müzesi

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Büstler Salonu

Yeni Yemek Cenneti: Margarau’nun Yeri

Platon’un Felsefe Okulu: Akademia

SOUNİO

ELEUSİS

Daha detaylı bilgi edinmek, kendi Yunanistan Rehberinizi, Atina Rehberinizi oluşturmak için Atina’yı Farklı Gezmek kitabına erişebilir ya da bir bölüm okumak veya temin etmek için aşağıdaki sitelere başvurup e-kitaplar bölümünden ulaşabilirsiniz.

GEZİ-KÜLTÜR KİTAPLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN

http://www.halukinanici.com/liste-kategori/gezi-kitaplari/

Gezi Rehberinden daha fazlası için bkz.: Atina’yı Farklı Gezmek e-kitabı

http://www.halukinanici.com/gezi-kultur-kitap-serisi/

E-KİTABI AŞAĞIDAKİ YERLERDEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ, BİR BÖLÜMÜNÜ ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ

  • Google Play

https://play.google.com/store/books/details/Haluk_%C4%B0nan%C4%B1c%C4%B1_Atina_y%C4%B1_Farkl%C4%B1_Gezmek?id=LPLJEAAAQBAJ&hl=tr&gl=US

  • Kobo

https://www.kobo.com/tr/tr/ebook/atina-y-farkl-gezmek