Aşkın Yedi Menzili

İsterseniz Selçuki, Farsi, Rumi; isterseniz Ermeni, Sami, İbrani topraklardan hatta hakikatin bağrından kopup gelen, sevdiği kadını arayan bir âşık deyin; isterseniz alın elinize kalbimi, işitin sizin için atan nağmeleri. Ben ki nurunu Allah’tan, sabrını imandan almışım; ömrümü “hâl ve kâl” arasında geçirmişim, nice pir, rind, kalender tanımışım, yolları seccadem bilmişim de gelip size “câmı ceminizden mey verin bana,” demişim. Sultanım siz de bakın bakalım, içtiğiniz su, yediğiniz ekmek kadar gerçek miyim, yoksa sizin için deli divane miyim?

13. yüzyılda, Diyarı Rum’da Tebrizli Arif’in, Taşbek Baba’nın, Porine’nin, Mahperi Sultan’ın iç içe geçen yolculuğu… Başka türlü Müslümanlarla, ruhban sınıfını kabullenmeyen Hıristiyanların yol arkadaşlığı… İsa’nın çocukları, Ali’nin çocukları için yas tutuyor, mumlar yakıyor…

Aşkın Yedi Menzili, ezber bozanların hikâyesi… Aşkın ve adaletin romanı…

Haluk İnanıcı, çitlembik ağacının gölgesinde gördüğü düşleri anlatıyor… Fısıltıları dillendiriyor…

Aşkın Yedi Menzili’nin bir bölümünü okumak için lütfen tıklayınız.

Kitabın websitesine gitmek için tıklayınız.

Kategoriler: , , Etiketler:
Share

KİTABIN ÖYKÜSÜ
Aşkın Yedi Menzili’nin Öyküsü
Roman kahramanları ayrı ayrı zamanlarda belleğime girerek gelişmeye, beni rahatsız etmeye başladılar. Kahramanların ve karşılaşma öykülerinin gelişmesi uzun bir çalışma sürecine yayıldı. Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad’ın karısı, 2.Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi, sonraki tüm sultanların büyük annesi Mahperi Hatun, Gisele’in “Mahperi Hatun” romanıyla girmişti ruhuma. Tebrizli Arif ise, dönemin Alici hareketinin peşine düştüğümde bir paralel karakter olarak doğdu. Uğranılan mezalim karşısında gelişen derin tefekkür dünyasından besleniyor, kendi çelişkileriyle yaşıyordu bu arif. Roman gelişirken ünü cihana yayılan bir mutasavvıf haline dönüştü. Ardından onun Anadolu’daki halifesi Taşbek belirmeye başladı zihnimde.
Devamı
KİTAP HAKKINDA KONUŞULANLAR

Kitap hakkında yazılan bazı yazılar

NEREDEN ALABİLİRİM?

Romanı, aşağıdaki e-ticaret sitelerinden ve
tüm kitabevlerinden temin edebilirsiniz.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Aşkın Yedi Menzili” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir