ATİNA’YI FARKLI GEZMEK

Atina, tarihi binlerce yıl önceye uzanan Mısır, Mezopotamya, Anadolu, Girit kültürlerinin sentezi olarak karşımıza çıkan antik şehirlerin en önemlilerinden. Politik, edebi kavramların ilk defa şekillenmeye başladığı, felsefi ve bilimsel kavramların ilk defa sistematik bütünlüğe kavuştuğu önemli bir kültür merkezi. Haluk İnanıcı böylesi önemli bir şehri gezerken aynı zamanda agoraların, stoaların sütunları arasında cereyan eden tartışmaları, dönemin yaşantısını canlandırıyor bizlere. Şehrin insanlığa armağan ettiği Isonomia (yasa önünde eşitlik), demokrasi tartışmalarının uçuştuğu Eski Agorada, Ekklesia’da dolaştırıyor; bilinen ne kadar antik tiyatro oyunu varsa ilk kez sahnelendiği Dionisos Tiyatrosu sıralarına oturtarak şölenin, oyunun içine sokuyor okuru, hayaller kurduruyor. Yemeğinden müziğine kadar tarihin derinliklerinden gelen damak ve dimağ zevkini de ihmal etmiyor.

Atina’yı Farklı Gezmek, adının hakkını tam manasıyla veren, bir geziyi aynı zamanda kültür ve tarih yolculuğuna dönüştüren, okuru kendi merak labirentine çeken özel bir kitap.

 “Hâsılı, bu Atina gezi-kültür rehberini yazarken istedim ki; yemeğiyle, tarihi yapılarıyla, sanatçılarıyla, müziğiyle binlerce yılda ortaya çıkan bu ince kültür, gözlerimin ışığı ve duyu organları aracılığıyla okurun beynine aksın, onun merakını çeksin ve gezisine eşlik ederek ona bir farklılık yaşatsın; okura kendi güzergâhlarını ve gezisini oluşturmak için imkan sunsun.”

Share

KİTAPTAN BİR BÖLÜM
İnsanlığın kendini mitolojiden kurtarmaya çalışan düşünce serüveni Milet’ten, Kroton’dan, Elea’dan sonra; insan merkezli Sofist düşünce ile, Aydınlanma Çağı’na daha iki bin yıl varken Yunan topraklarında şekillenir ve Atina’da hayat bulur. Serüven bu kez de mutlak bilgi olmayacağını, bilginin göreli olduğunu ortaya koyan Sokrates’in sorgulama yöntemiyle, Sofistlerle kendine yol arar ve nihayet Aristoteles ve Platon’la sistematik felsefeye dönüşür.
Tüm bu düşünce tarihinine, ticaretin gelişmesiyle ortaya çıkan tüccar sınıfı ve emekçi kesimlerin; mitik, aristokratik yapılara karşı mücadelesi ve eşitlik arayışı yön verir. tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi

KİTAPTA YER ALAN ŞARKILARI DİNLEMEK İÇİN

NEREDEN ALABİLİRİM?

e-Kitabı aşağıdaki e-kitap satış platformlarından temin edebilirsiniz.